A berlini magyar tudományos attasé meglátogatta a kutatókat a W7-X-nél
A berlini magyar tudományos attasé meglátogatta a kutatókat a W7-X-nél
A németországi Greifswaldban épül a világ legnagyobb sztellarátor típusú fúziós kísérleti berendezése, a Wendelstein 7-X, amely az európai fúziós kutatási program egyik alappillére és egyben Németország egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházása. A magfúziós kutatások azt a célt szolgálják, hogy a Napban lezajló reakciókat a Földön megvalósítva hatalmas mennyiségű, tiszta energiát tudjunk előállítani.
A magyar kutatók jelenleg installálnak egy nagysebességű, intelligens kamerákból álló megfigyelőrendszert, mely a berendezés indulásakor a legfontosabb mérőeszköz lesz. A Wigner FK kutatói idén januárban nyerték el az Eurofusion konzorcium pályázatát egy alkáli atomnyaláb (lítium vagy nátrium) diagnosztikára is, amely a berendezés fizikai mérési programjában fog működni 2017-től. A projekt indításaként a W7-X-nél egy workshopot rendeztek, melyen áttekintették a lehetséges megoldásokat, a mérési lehetőségeket és igényeket. A magyar és német kutatók mellett a workshopon részt vettek kollégák az angliai JET és a koreai KSTAR tokamaktól is, ahol a Wigner FK részvételével működik hasonló mérőberendezés.
Egy lítium-atomnyaláb diagnosztika 3D terve
A lítium-atomnyaláb diagnosztikát a magfúziós kísérleteknél a plazma sűrűségének illetve turbulens viselkedésének vizsgálatára használják. Egy ilyen nyaláb 60.000V és 120.000V közötti feszültséggel gyorsítja a részecskéket és 1-2000 kilométer per másodperces sebességgel lövi be a semleges atomokat a plazmába. Az atomok ütköznek a magas hőmérsékletű plazma részecskéivel, és ettől világítani kezdenek. A kutatók a nyaláb által kibocsájtott fényből következtetnek a plazmában lezajló folyamatokra, melyet speciális megfigyelőrendszeren keresztül, az erre a célra kifejlesztett ultragyors, másodpercenként több millió képet készítő kamerákkal vizsgálnak. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy megértsük és kontrollálni tudjuk a plazmát, amelyben a másodperc ezred, milliomod része alatt mehetnek végre változások. Ilyen diagnosztikák építésében és üzemeltetésében a Wigner FK
Plazmafizika osztály munkatársainak már évtizedes tapasztalata van. Építettek és üzemeltetnek diagnosztikai atomnyalábot Dél-Koreában, Kínában, Csehországban, Németországban több helyen, illetve Angliában is. A munkát a BME Nukleáris Technikai Intézete segíti modellezéssel és mérnöki támogatással.
A workshop alkalmából a berlini magyar nagykövetség tudományos és technológiai attaséja, Pászti-Márkus Eszter látogatta meg a magyar kutató csoportot a W7-X-nél. A külképviselet fontos feladatának tekinti a két ország közötti tudományos és kutatási együttműködések ösztönzését. Az attasé asszonyt a Max-Planck-Institut für Plasmaphysik igazgatója, Thomas Klinger tájékoztatotta a sztellarátor kísérlet állásáról. Kiemelte, hogy a német állam 1996 óta támogatja a kutatóberendezés megépítését, amely 20% európai támogatással is rendelkezik. Reményét fejezte ki, hogy az eddigi kíváló magyar részvétel a jövőben tovább növekszik.
Balról jobbra: Szabolics Tamás, Dr. Zoletnik Sándor, Pászti-Márkus Eszter,
Dr. Thomas Klinger, Pászti Márton, Dr. Kocsis Gábor