Magyar fejlesztésű szelep szolgálhatja az ITER berendezés biztonságos leállítását

Magyar fejlesztésű szelep szolgálhatja az ITER berendezés biztonságos leállítását

A HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Fúziós Plazmafizika Laboratóriuma a CEFusion Kft.-vel közösen, az Advanced Valves Technologies nevű konzorciumban nyert el egy újabb ITER-pályázatot, amelynek keretében a laboratórium korábban kifejlesztett nagynyomású gyorsszelepének továbbfejlesztése valósul meg. Az ITER a világ egyik legnagyobb kutatási-fejlesztési projektje, Cadarache-ban épül, Franciaországban, és célja annak demonstrációja, hogy a fúzió egy működőképes energiatermelési mód földi körülmények között is.

A gyorsszelep a diszrupció hatását mérséklő rendszer (Disruption Mitigation System – Shattered Pellet Injector, DMS SPI) részét képezi majd, amelynek fejlesztése részben a Fúziós Plazmafizika Laboratóriumban, részben pedig a franciaországi Grenoble-ban zajlik. A DMS rendszer feladata a reaktor védelme a diszrupciós jelenségek által okozott szerkezeti károsodásokkal szemben, és működésének lényege, hogy nagy mennyiségű anyagot juttat a berendezés plazmájába kriogén jég formájában, mely lehűti azt. A kriogén jég pellet egy csőben készül kriogén technológiával, és nagynyomású gázzal gyorsítva lövik a plazmába. Ennek a rendszer egy kritikus eleme a nagynyomású gyorsszelep, mely a pellet kilövésére szolgál. Az elnyert pályázat célja, hogy a szelep minden vonatkozó szabványnak megfeleljen, sikeresen teljesítse a funkcionális teszteket, és elérje a reaktorba történő beépítéshez szükséges technológiai fejlettségi szintet.

A laboratórium munkatársai a gyorsszelepet az ITER Static Magnetic Field (SMF) berendezéshez szállították, ahol a szelep működését nagy mágneses térben vizsgálták. Az ITER környezetében az eszközöknek a többek között a szélsőséges hőmérsékleti, sugárzási és mágneses körülmények mellett is megbízhatóan kell működniük. A tesztek során a gyorsszelep sikeresen teljesítette a ciklustesztet, amely során sem teljesítménycsökkenés, sem alkatrész-degradáció nem volt tapasztalható.

ITER Static Magnetic Field (SMF)

A teszteket annyira fontosnak találták az ITER-nél, hogy külön epizód készült az ITER hivatalos Youtube csatornáján:

A beszámoló szerzői: dr. Réfy Dániel, Walcz Erik